“AB Sivil Toplum Diyaloğu-V Hibe Programı tarafından desteklenen ‘Yeniden’ adlı projemiz kapsamında Bulgaristan’da gerçekleştirdiğimiz çalışma ziyaretinin sonuna geldik.

Proje ortaklarımızla araştırma raporu için yaptığımız hazırlık toplantılarının ardından Bulgar partnerimiz Crime Prevention Fund’un Pazardjkik’te bulunan ofisine giderek, bugüne kadar adli sisteme giren çocuklar için gerçekleştirdikleri projeleri yakından inceleme fırsatı bulduk.
Bulgar ortağımızın koordinatörlüğünde, İtalyan ortağımız Il Vergante ve proje araştırmacılarımız ile birlikte savcılar, hakimler, avukatlar, polisler, psikologlar ve pedagoglar gibi Bulgar adli sisteminde önemli rolleri olan 25 farklı kurumdan katılımcıya projemizin araştırma raporunu sunduk. Pazardzhik’teki Grand Hotel Hebar’da gerçekleşen bu sunum ile Türkiye, Bulgaristan ve İtalya başta olmak üzere çocuk adalet sistemi alanında ülkeler arasındaki benzerlik ve farklılıklar üzerine fikir alışverişinde bulunup diyaloglarımızı güçlendirdik.

Bizleri çok heyecanlandıran Rakitovo’daki Juvenile Correctional Center ziyaretiyle gezimizi sonlandırdık. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’na bağlı, adli sisteme dokunmuş çocukların kaldığı bu kuruma olan ziyaretimiz ve gerçekleştirdiğimiz verimli toplantılar sayesinde karşılıklı olarak çok önemli kazanımlar ile Bulgaristan’dan ayrıldık.”