İzmir Konak’ta, Hüseyin Macar’ın Vakıf yararına yapılan Bir Tablo Bir Öğrenci Sergisinin açılışındaydık. Hem sergiyi gezdik, hem de İzmir gönüllülerimizle motivasyon toplantısı yaptık.

Bugüne kadar 80 kişisel sergi açan öğretmen, ressam Hüseyin Macar’ın ‘Bir Tablo, Bir Öğrenci’ adlı sergisi Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde açıldı. Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı İzmir Şubesi (TCYOV) ile Konak Belediyesi’nin işbirliğinde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda İzmirlilerle buluşan serginin açılışına Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ressam Hüseyin Macar, TCYOV Başkanı Nevin Özgün ve üyeler ile çok sayıda davetli katıldı.

REHABİLİTASYON YETERLİ DEĞİL

Çocukların ve gençlerin eğitimine destek vermek amacıyla açılan sergi tüm katılımcılar tarafından oldukça beğenildi. Satışa sunulan tabloların geliri ise çocukların eğitimi için vakfa bağışlandı. Açılışta konuşan Vakıf Başkanı Nevin Özgün, vakfın 26 yıl önce suça sürüklenmiş çocuklar için kurulduğunu belirterek, çocuk cezaevlerinde projeler hayata geçirdiklerini söyledi. Amaçlarının, etkinlikler aracılığı ile çocukların kendilerini bu ülkenin bir bireyi olarak hissetmelerini sağlamak olduğunu dile getiren Özgün, “Şu anda tahliye olan çocukların yüzde 60’tan fazlası cezaevine geri dönüyor. Demek ki bu sistem çocukların rehabilitasyonuna yeterli değil ve bunun değişmesi için savunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.