Antalya-2018-TCYOV-GENÇLİK MERKEZİ-Adım At, Gerçeği Atlama! Projesi

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TCYOV), 1992 yılından kurulduğu bu güne kadar çocuk adalet sistemi alanında farkındalık yaratmak için çalışmalar yürütüyor. Çocuk adalet sistemine giren ve sosyal risk altındaki çocuk ve gençlerin aktif bir birey olmaları amacıyla kurulan TCYOV  “çocuk suçluluğu alanında çalışmalar yürütmek üzere” kurulmuş ilk ve halen tek Vakıftır.

2016 İstanbul Maratonunda tanıştığımız Adım Adım oluşumu sayesinde, hapiste olan çocuklar konusunda farkındalık yaratmak isteyen toplam 678 koşucu ile binlerce kişiye ulaştık.

Şimdi Antalya Maratonunda, Gençlik Merkezi katılımcısı 42 çocuğun örgün eğitim bursu için koşacağız, yürüyeceğiz. Gençlik merkezi programı çocuk adalet sistemine giren, tutuksuz yargılanan, tahliye sonrası ve/veya suça sürüklenme riski altında yaşayan 12-18 yaş arası çocuklar için destek programıdır. 1996 yılından bu güne devam eden bir önleme modelidir. İçeriğinde Eğitim Bursu, Psikososyal Destek, Sosyal Aktiviteler, Yaz Kampı ve Sanat Çalışmaları bulunur.

Hedefimiz, çocuklarımız için koşan gönüllülerimiz sayesinde bir öğrencinin 9 aylık örgün eğitim giderlerine destek olmak. Her öğrencinin aylık eğitim bursu 200 TL olup, toplam birim maliyeti 1.800 TL dir.