Vakıf ile 2018 yılında her ay farklı konularda çocuk ve suç kavramlarını ele alan“Seminerler Serisi” ile tanıştım. Aynı dönem içerisinde şu an ki adıyla Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleşen bir proje de gönüllüydüm. Projenin bitmesi ile vakıfla olan diyalogum gelişti ve 2019 döneminde Gençlik Merkezi Programı gönüllüsü olarak vakıf ile iletişim kurmaya devam ettim.

Bu zaman diliminde her Pazar günü atölyelerde kolaylaştırıcı rolünde bulundum. Burada çocuklarla birlikte öğrenmeyi ve üretmenin önemini fark ettim. Çocuklarla ve gönüllülerle iletişim kurarken daha eşdeğer bir yerden yaklaşmanın atölyelerdeki yerini öğrendim. Çokça yaşam pratiklerimizi, önyargılarımızı, düşüncelerimizi ve hissettiklerimizi konuştuk. Herkese bir ifade alanı oluşturmak için çaba sarf ettik. Çocuklarla çalışırken hangi konularda daha özenli davranmam gerektiğini süreç içerisinde sürekli keşfettim.

Gönüllü olduğum bir yıl boyunca atölyeye dair birilerine güvenebilmenin ve ekip arkadaşlarımla birbirimizi tamamlamanın kolaylaştırıcı etkileriyle karşılaştım. Atölyelerin paralelinde hafta içi bir gün gönüllüler olarak buluşup, o hafta sonu nelerle karşılaştığımızı birbirimizle paylaşıyorduk. Bütün görüşmelerimiz bizi başladığımız noktadan ileri taşıyordu. Çünkü zorlandığımız anları nasıl daha güçlendirebileceğimizi, neler yapabileceğimizi ve aynı zamanda olumlu geri bildirimlerimizi de konuşma fırsatı buluyorduk. Birlikte öğrendiğim, birlikte güçlendiğim arkadaşlarıma teşekkür ederim!

Adı-Soyadı: Seher Kaya
Ünvanı: Sosyal Hizmet Bölümü Öğrencisi
Katıldığı Program: Gençlik Merkezi Programı Gönüllüsü