Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nın adını duymam, tesadüf eseri tanıştığım bir gönüllünün, vakfın çalışmalarından bahsetmesi vesilesiyle gerçekleşti. Aradan bir süre geçtikten sonra kendimi burada buldum. İlk geldiğim zaman vakfın çalışmalarını ve yapmış oldukları projeleri dinleyince içimde bir takım duygular yeşerdi. O andan itibaren burada bulunmak ve bütün bunların ufacık da olsa bir parçası olmak benim için gurur vericiydi.

Çocuklarla tanışıp atölyelere katılmadan önce muhtemelen her gönüllü gibi kaygılıydım. Aklımda hep “Acaba iyi iletişim kurabilecek miyiz? Beni sevecekler mi? Gerçekten yardımcı olabilecek miyim?” tarzında sorular vardı. Tanıştıktan kısa bir süre sonra bu kaygılar kayboldu. Onları tanımaya, gözlemlemeye başladım ve birbirimize alışmaya başladıkça daha da rahatladım. Hatta bir çocuğumuzun koşarak gelip bana sarılmasıyla yaşadığım mutluluğu tarif edemem sanırım.
Vakfın en takdir ettiğim yanı atölyelerinin çeşitliliği ve farklılığı. İlk olarak hiphop atölyesine katıldım. Dansın her yaştan bireyler üzerinde iyileştirici ve olumlu bir etkisi olduğuna inanıyorum. Daha sonra münazara atölyesine katıldım. Burada çocukların olaylara bakış açısını ve fikirlerini topluluk önünde nasıl dile getirdiklerini, kendilerini nasıl ifade edebildiklerini gözlemleme şansım oldu. Henüz katılma şansım olmasa da diğer atölyelerin de ruhunu çok seviyorum. Özellikle uzay atölyesi fikrine ve yapılan çalışmalara hayranım diyebilirim.

Bütün çocuklara aynı reçete yazılamaz, her çocuğun zihni ve kalbi farklıdır, bambaşkadır. Birçoğunun da potansiyeli uçsuz bucaksız… Bizler, etrafımızdaki her çocuğun yaşamına yön vermek zorundayız. Onların yaşama isteklerinden ve hayallerinden sorumluyuz. Biliyoruz ki bugün o su verip yetiştireceğimiz fidanlar, yarın kocaman bir ağaç olup dünyanın nefes almasını sağlayacaklar.

Ben daha hikayenin de, yolun da başındayım. Bu yolda yürümeye devam etmeye istekli ve hevesliyim. Beni bu ailenin bir üyesi yaptığı için ve bana göremediğim ama hissedebildiğim güzelliklerden umudu kesmemeyi öğrettiği için vakfa teşekkür ediyorum. Siz olmasaydınız dünyada bir şeyler eksik olacaktı.

Adı-Soyadı: Özge SARİ
Ünvanı: Hukuk Öğrencisi
Katıldığı Program: Gençlik Merkezi Programı Gönüllüsü