Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ile tanışıklığım, alana duyduğum ilgi ile başladı. Ve bununla birlikte mesleki olarak da çocuk çalışmalarına yönelme fikrim sayesinde başladığım yol beni bu vakfa getirdi ve bu şekilde de hikâyem başladı. Vakfı bulduğum ilk günden beri, yürüttüğü projeleri araştırdıkça bir parçası olmaktan mutluluk duydum. Stajyerlik için başlarken Gençlik Merkezi (GEM) gönüllüsü oldum ve süreç bu şekilde devam etti.

Vakıftaki ilk günümde çocuklarla Sudoku atölyesi yapmıştım. O günkü heyecanımı tarif edemem her duyguyu yaşadığım bir gündü. Ve ardından da bir başka atölye de İngilizce için yaptım. Bu vakfın en sevdiğim yanı sahada yani direkt çocuklarla çalışma imkânımın olması. İlk günden beri çocukların “İpek abla’sı” olmanın verdiği mutluluğun yanı sıra gözlerinin parlamasına sebep olmak apayrı bir umut ve mutluluk.

TCYOV, dezavantajlı ve adalet sistemi içinde yer alan çocuklar için bir amacı olan ve bu amaç için toplanan birbirinden değerli insanların olduğu bir yer. Bana bu vakıf, sosyal sorunların üstesinden gelmenin o kadar da büyük ve zorlayıcı olmadığını farkettirdi. Çünkü dayanışma ile nasıl da üstesinden gelindiğini gördüm en ufak bir problemin bile. Var olan uygulamalardaki eksikleri farketmeye başladım bu süreçte. Eleştirel tavrımı geliştirip, olması gerekeni sorgulamaya başladım. Tüm bunların yanında vakfın bana en büyük katkısı günlük yaşamımda bildiğim, ancak pratikte farkında olmadığım birçok duygumla, kişisel deneyimlerimin getirdiği önyargılarımla yüzleşmem oldu. Ve buna katkıda bulunan en net örneği bahsetmek isterim. Vakfa görüşmeye ilk geldiğim gün duvarda asılı olan bir yazı gözüme ilişmişti. Detaylı bakmamıştım o an ama yazı beni etkilemişti “Tehlikeli değiller, tehlikedeler.” Ve o günden sonra yukarıda da bahsettiğim gibi kendimle yüzleşmeye başladım ve bir şeylerin değişmesine önayak olmak zorunda hissettim kendimi. O gün bugündür de eksilmeyen bir heyecan ve mutlulukla elimden geldiğince orada gönüllülerle, sorumlumuzla ve birbirinden değerli çocuklarla olmaktan ayrıca bu ailenin bir parçası olmaktan mutluluk ve tabii ki gurur duyuyorum.

Dilerim sizler de bu tarifsiz deneyimi yaşarsınız.

Adı-Soyadı: İpek DEMİRCİOĞLU
Ünvanı: Sosyoloji Öğrencisi
Katıldığı Program: Gençlik Merkezi Programı Gönüllüsü