Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

Özgürlüğünden Yoksun ve Risk Altındaki Çocukların Yüksek Yararının Korunduğu Bir Toplum Hedefliyoruz…

Vakfımız;  suça sürüklenerek çocuk adalet sistemine giren çocukların, sistem içerisindeki tüm aşamalarınde destek vererek topluma kazandırılmaları amacıyla kurulmuştur.

Vakfın kurucusu, aynı alanda çalışan Dostlar Dayanışma Derneği’dir (ddd-1985). Dernek; düşük gelirli sosyal sınıflar için ek gelir sağlama ve onların çeşitli sorunlarına çözüm üretme amacıyla kurulmuştur.

Dernek, ülkemizde çocuk suçluluğu alanında çalışan sivil toplum örgütü olmadığından hareketle, çocuk cezaevine girerek etkinlik başlatan ilk sivil toplum kuruluşudur. Dernek, bu alandaki çalışmaların etkinliğini arttırmak amacıyla 1992 yılında Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nı (TCYOV) kurmuştur.

Vakıf merkezi İstanbul / Kadıköy’dedir. Mart 1995 Ankara ve Eylül 1996 İzmir’de kurulan Vakıf şubeleri aracılığıyla ile çalışmalar sürdürülmektedir.

Hedefimiz;

Özgürlüğünden Yoksun ve Risk Altındaki Çocukların Yüksek Yararının Korunduğu Bir Toplum Hedefliyoruz…

Amaçlarımız

  • Türkiye’de Çocuk Adalet Sistemi’nin uluslar arası standartlara ulaşmasının sağlanması,
  • Çocuğu suça iten risklerin ortadan kaldırılmasının sağlanması,
  • Özgürlüğünden yoksun ve risk altında olan çocuklara hizmet üreten kurumların uzmanlaşmasının sağlanması, ulaşılabilir olması, etkili rehabilitasyon çalışmaları yapılmasının sağlanması,
  • Toplumda suça yönelen çocuğa karşı var olan olumsuz bakış açısının ortadan kaldırılmasının sağlanmasıdır.

Çocuk adalet Sistemine giren çocukların tüm aşamalarında, tutuksuz yargılanması, tutuklulukları ve hükümlülükleri sırasında ve tahliye sonrasında güven duygularının geliştirilmesi, toplum içinde yapıcı birey olma gibi sosyal yaşama katılabilmelerine yönelik destek sağlanması ve yeniden suça sürüklenmenin önlenebilmesi esastır.

Ayrıca çocuk suçluluğunu önlemeye yönelik üniversitelerle birlikte sempozyum, konferans, paneller düzenleyerek toplumsal duyarlılık yaratılması ve politika geliştirilmesi amaçlarımız arasındadır.

Merak Ettikleriniz Mi Var?

Her türlü soru ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz.