Gönüllülük kavramı ile somut olarak ilk tanışma hikayem, üniversite 3. Sınıf öğrencisi iken sayın hocam İnal Aydınoğlu tarafından verilen Topluma Hizmet Uygulamaları dersine dayanıyor. Bu dersin içeriği ve daha da önemlisi hocamın bizlere gönüllüğü anlatma tarzı bana “mutlaka ben de gönüllü olmalıyım” fikrini aşılamıştı. Bu sürecin akabinde bir süre kendime uygun olabilecek ve gönüllü olarak faal olarak görev alabileceğim bir kurum aramaya başladım. Sonrasında ise, yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ile tanışma fırsatı yakaladım.

Vakıftaki ilk gönüllülük günümde, gençlik merkezine katılan çocuklar ile tanışma anlarımı halen unutamıyorum. Çocukların o neşesi ile meraklı ve umutlu gözlerinin, hayatımdaki boşluğu tamamladığını hissetmiştim. Haftalar ilerledikçe hayattaki kardeş sayımın 1’den 20’ye 30’a yükseldiğini hissediyorum. Hayatımızda belki de başka hiçbir şekilde yaşayamayacağımız bu duyguyu yaşatan şey ise çocukların “Abi, abi!” diye seslenişi. Çocuklarla yaptığımız atölyelerdeki en ufak bir oyunda bile kendi çocukluğumda hissettiğim duygulardan ve sevinçten çok daha ileri boyutlarda güzel şeyler hissediyorum. Çocuklar sayesinde ben de çocukça hissedebiliyorum ve bence yaşlarımız ilerledikçe her yetişkinin kaybettiği bu duyguyu Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı sayesinde ben yaşayabiliyorum.

Gönüllülük bence kelime olarak açıklanabilecek ya da herhangi bir kalıba sokulabilecek türde bir kavram değil. Eminim ki bu duyguyu yaşayan her insan için gönüllülüğün çok farklı anlamları vardır. Benim için ise mutluluğa giden en kısa yol gönüllülük. Özellikle böyle bir vakıfta yer almanın çok büyük bir şans ve ayrıcalık olduğunu hissediyorum. Çünkü buradaki çocuklara, yani geleceğimizi şekillendirecek kişilere bir şeyler katabilme hissiyatı bile insanı heyecanlandırıyor. Çocuklarla birlikte gülmek, eğlenmek, dans etmek, şarkı söylemek, oyun oynamak ve daha nice güzel şeyi paylaşmak tarif edilemeyecek kadar özel aktiviteler. Umarım herkes ömrünün bir kısmına dahi olsa bu güzellikleri katabilir. Biz gönüllüler, çocuklara vereceğimiz cesaretle ve kazandıracağımız moralle onların yollarını aydınlatabiliriz. Ayrıca yapacağımız takdir ve övgülerle de güçlendirip onları hayal ettikleri başarıya ulaştırabiliriz. Son olarak; gönüllülük, bir insanın ulaşabileceği en yüce noktadır. Sevginin hizmet için yola çıkışıdır.


Adı-Soyadı: Çağrı ÜNER
Ünvanı: İşletme Bölümü Öğrencisi
Katıldığı Program: Gençlik Merkezi Programı